69.90 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Format: VINYL

Data premiery: 10.03.2014

Label: EPITAPH

EPITAPH

Aheym jest owocem współpracy pomiędzy gitarzystą The National Bryce'm Dessnerem a kwartetem smyczkowym Kronos Quartet. Na płycie znalazły się cztery kompozycje autorstwa Dessnera w wykonaniu Davida Harringtona, Johna Sherby, Hanka Dutta i Jeffreya Zeiglera, z udziałem autora oraz Sufjana Stevensa i Brooklyn Youth Chorus.


Tym samym Kronos Quartet kontynuuje swoją historię prezentacji dzieł młodych, ekscytujących kompozytorów, którą rozpoczęli czterdzieści lat wcześniej. 

Drogi gitarzysty The National i Kronos Quartet przecięły się w 2009 roku, gdy założyciel kwartetu Harrington poprosił Dessnera o napisanie utworu, który kwartet mógłby wykonać podczas festiwalu Celebrate Brooklyn! w Brooklińskim Prospect Park. To wówczas powstał Aheym (co w języku jidysz oznacza „ku domowi"). Inspiracją dla Bryce'a była historia jego dziadków żydowskiego pochodzenia, którzy po emigracji zamieszkali w pobliżu parku. Dessner ma już na koncie utwory, które poprzedzały jego członkostwo w The National, a które łączyły rock ze współczesną muzyką klasyczną. Album Aheym jest więc logiczną kontynuacją tej drogi. Od surowych emocjonalnych tonów kompozycji tytułowej, do narastającego chóralnego crescendo Tour Eiffel (nagranego z udziałem Brooklyn Youth Chorus). Muzyka jaką Dessner napisał dla Kronos Quartet zachwyci wszystkich zwolenników wieloletniej współpracy kwartetu z takimi kompozytorami jak Steve Reich czy Philip Glass, a także będzie zaskoczeniem i wyzwaniem dla fanów The National. Z drugiej strony Aheymprzynosi ten sam ból i marzenia, które słychać w muzyce The National. Dzięki przełamywaniu barier gatunków muzycznych, wspólny album z Kronos Quartet, należy uznać za życiowe dzieło Bryce'a Dessnera.  

'Aheym' http://www.youtube.com/watch?v=PcNzROh_P14&feature=youtu.be

Polecamy również lekturę wywiadu, którego udzielił Bryce Dessner magazynowi Rolling Stone:
http://www.rollingstone.com/music/news/the-nationals-bryce-dessner-steps-out-with-the-kronos-quartet-20131028

Tiny Desk Concerthttp://www.npr.org/event/music/246393060/kronos-quartet-tiny-desk-concert

Tracklista:

1.Aheym 2.Little Blue Something 3.Tenebre 4.Tour Eiffel