49.90 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Format: CD

Data premiery: 22.06.2009

Label: WARP

WARP

Bibio to pseudonim Brytyjczyka Stephena Jamesa Wilkinsona, który swój urokliwy muzycznie projekt ochrzcił nazwą kolorowej muchy - pamiętnej przynęty na ryby z lat dziecięcych.

Wilkinson otwarcie przyznaje, że jego największą muzyczną inspiracją jest twórczość słynnej grupy Boards Of Canada (także My Bloody Valentine, Nicka Drake'a, formacji Plaid czy J Dilli). Dziś nie kto inny a Boards Of Canada komplementują dokonania Bibio, a na coraz dłuższej liście fanów znajduje się również nazwisko Chrisa Clarke'a, artysty związanego z firmą Warp, a prywatnie bliskiego przyjaciela artysty. Twórczość Bibio to twórczość romantycznego łowcy dźwięków ganiającego z dyktafonem i mikrofonem i przekuwającego je w jedne z najbardziej uroczych nagrań, jakie dane nam będzie słyszeć w tym roku. Oczywiście, Wilkinson sięga również (a raczej przede wszystkim) po tradycyjne instrumenty, sam również śpiewa i komponuje, nawiązując do klasycznego brytyjskiego folku, muzyki brazylijskiej, hip hopu czy słonecznych kalifornijskich brzmień z lat 60. i układając cudne, wpadające w ucho melodie pamiętające owe beztroskie czasy dzieciństwa.

Nagrania Bibio tylko pozornie brzmią w sposób niedbały, niedopracowany. To właśnie owa estetyka lo-fi sprawia, że jego utwory są niczym radosne wakacyjne wspomnienia sprzed lat, tudzież idealny soundtrack do właśnie rozpoczętego lata. „Ambivalence Avenue" to już czwarty studyjny krążek artysty, pierwszy w barwach firmy Warp (poprzednie albumu ukazały się nakładem wytwórni Mush Records). Jak mówi Chris Clark, „jesteście to sobie winni - wpuście tego małego drania do swojego życia".