44.90 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Format: CD

Data premiery: 29.09.2014

Label: NAIVE

NAIVE

Świętująca jubileusz pięćdziesięciolecia swojej kariery scenicznej Marianne Faithfull, zaprezentowała nowy i zarazem jeden z najbardziej udanych albumów w swojej karierze, zatytułowany Give My Love To London. 


Jego producentami są Rob Ellis i Dimitri Tikovoi. Znałam Roba, bo wcześniej pracował ze mną przy płycie „Before The Poison”, którą współprodukował razem z Polly Harvey – mówi Faithfull. Więc zwróciłam się do niego, a potem poznałam Dimitriego. Rob chciał pracować z Dimitrim, więc oczywiście zgodziłam się. Marianne podkreśla, że niezwykle ważną postacią dla tej płyty był także Flood (U2, Depeche Mode), który odpowiadał za zmiksowanie całości. Ta płyta nawet w połowie nie brzmiałaby tak jak brzmi, gdyby Flood nie był w to zaangażowany. Wśród muzyków towarzyszących Marianne na płycie znaleźli się: gitarzysta Portishead Adrian Utley, klawiszowiec Ed Harcourt, Rob Ellis na perkusji oraz Dimitri Tikovoi na basie. W sesji nagraniowej wziął także udział kwartet smyczkowy oraz goście specjalni: Warren Ellis i Jim Sclavunos (Nick Cave And The Bad Seeds).

Jak mówi sama artystka, duży wpływ na nowy album, miał wypadek, jakiemu latem 2013 roku uległa w Los Angeles. Złamałam kręgosłup i przez sześć czy siedem miesięcy nie mogłam się ruszać. Miałam dużo czasu, by zastanawiać się nad ważnymi rzeczami. I dzięki temu powstały tak dobre piosenki. Poza tym w tamtym czasie dużo czytałam. Tysiące książek! To było jedyne, co mogłam robić. I z lektur również czerpałam inspirację. Wśród tych lektur była Biegnąca z wilkami Clarissy Pinkoli Estes, która zainspirowała utwór Wolf Mother. Tę piosenkę zainspirowały dwie rzeczy. Z jednej strony „Biegnąca z wilkami”, z drugiej „Księga dżungli”. Złożyłam te dwie opowieści w jedną, nawet chyba bardziej czerpiąc z „Księgi dżungli”. To wynikało z tego okresu introspekcji. Te myśli o wilkach chodziły mi po głowie wcześniej, a książki pozwoliły mi tylko znaleźć formę wyrażenia tych myśli. Ta piosenka jest o różnicach pomiędzy ludźmi, a wilkami. Wilki jedzą tylko to, co potrzebują, nie zabijają dla przyjemności. A to jak zachowują się w tej kwestii ludzie, napawa mnie obrzydzeniem. O tym jest ta piosenka. Dałam głos wilkowi, który jest we mnie.

Marianne jest odpowiedzialna za większość tekstów, do których muzykę skomponowali tak wyjątkowi artyści jak: Nick Cave, czy były lider Pink Floyd Roger Waters, a także Pat Leonard, Tom McRae i Steve Earle. Cave jest odpowiedzialny za Victorian Holocaust oraz razem z Marianne jest autorem Deep Water. Nick jest jednym z najlepszych autorów tekstów na świecie – mówi Faithfull. Ja jednak nie komponuję muzyki i mogę pracować tylko z ludźmi, których naprawdę znam i lubię. Dlatego wielokrotnie pracowałam z Nickiem. Jesteśmy od dawna bardzo dobrymi przyjaciółmi. W podobnym tonie wypowiada się na temat Rogera Watersa, który dostarczył jej lekko psychodeliczny utwór Sparrows Will Sing. Roger Waters jest jednym z moich najbliższych przyjaciół. Dał mi ten utwór już jakiś czas temu. Uznał, że to nie jest coś, co chciałby sam nagrać, ale idealnie pasuje do mnie. I to prawda.

Na płycie Give My Love To London znalazła się także piosenka Falling Back, którą Marianne skomponowała razem z Anną Calvi, artystką będącą jednym z największych objawień ostatnich lat. Zasugerował mi to Rob Ellis. Nagrywał płytę z Anną. Uwielbiam ją, uważam że jest jedną z najbardziej utalentowanych wokalistek w tej chwili... Spędziłyśmy razem wspaniały czas. Przyjechała do mnie do Paryża, usiadłyśmy przy stole i przygotowałyśmy razem tę piosenkę.

Marianne Faithfull, po latach spędzonych na ulicy i uzależnieniu od heroiny, karierę rozpoczęła w 1964 roku, kiedy to spotkała na swojej drodze menadżera The Rolling Stones Andrew Looga Oldhama, co zaowocowało nagraniem piosenki As Tears Go By. Za najbardziej przełomowy w jej karierze uznaje się jednak album Broken English z 1979 roku. Po raz pierwszy pozwolono mi wówczas – a może odważyłam się sama – być sobą. Wcześniej starałam się dostosować. Oczywiście płyty, które nagrałam jako dziewczyna, były piękne, ale to nie byłam ja. Kiedy miałam siedemnaście lat, bardziej przypominałam siebie z płyty „Broken English”, niż tę z wczesnych nagrań.

Jesienią Marianne świętując swój jubileusz, rusza w trasę koncertową, jednak jak sama przyznaje, woli skupić się na promocji swojej nowej płyty, niż oglądać się wstecz. 


Tracklista:

1. Give My Love To London
2. Sparrows
3. True Lies
4. Love More Or Less
5. Late Victorian Holocaust
6. Price Of Love
7. Falling Back
8. Deep Waters
9. Mother Wolf
10. Going Home
11. Get Along Without You Very Well

'Sparrows Will Sing'

YouTube


'Falling Back'

YouTube


'Falling Back' (feat. Anna Calvi) - Later... with Jools Holland - BBC Two

YouTube