99.90 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Format: VINYL

Data premiery: 26.06.2014

Label: MATADOR

MATADOR

Limited Edition Double Vinyl
Includes Second LP GLASS BOYS (Slow Version)
The Alternative Mix With Half-Time Drums


Byli punkowcami, gdy ponad dziesięć lat temu zaczynali karierę w Toronto i pozostali punkowcami nawet gdy wspięli się na wyżyny kariery, o której nigdy nie śnili. Jak zostać punkowym zespołem, równocześnie pojawiając się na okładkach magazynów, czy dzieląc scenę na stadionach z Foo Fighters?

To pytanie Fucked Up zadawali sobie nagrywając Glass Boys. Odpowiedzią okazał się gwałtowny, triumfalny rockowy album.

Na wydanym w 2008 roku The Chemistry Of Common Life próbowali wprowadzić innowacje do muzyki hardcore'owej. Album wypełniały siedmiominutowe utwory, niekonwencjonalnie zaaranżowane, co przyniosło im prestiżową kanadyjską nagrodę Polaris Music Prize. W 2011 roku, za sprawą płyty David Comes To Life, zaprezentowali pełnowymiarową rock operę, na której jeden chwytliwy utwór gonił drugi i która sprawiła, że stali się jeszcze potężniejsi na hardocre'owej scenie Toronto. Glass Boys nie jest spojrzeniem wstecz, ani powrotem do podstaw. To ambitny i złożony album. Jednak po dwóch poprzednich płytach wydaje się bardziej zwięzły i bezpośredni.

Od strony muzycznej na Glass Boys słychać echa bardziej zadziornych amerykańskich zespołów punkowych, jak Husker Du, czy Dinosaur Jr., jednak jest tu też coś z przebojowości The Who i intensywności Negative Approach. Wokalista Damian Abraham ciągle growluje jak szatan, jednak znalazł w tym więcej głębi i większy zasięg. Perkusista Jonah Falco zrobił coś innowacyjnego przy tej płycie i nagrał dwie niezależne partie perkusyjne – jedną w rzadszym tempie, nadając tym samym psychodeliczne i dezorientujące odczucia (limitowana wersja winylowa płyty przynosi dodatkową wersję albumu tylko z tymi wolniejszymi partiami perkusji). Trójka gitarzystów: Mike Haliechuk, Ben Cook i Josh Zucker, ciągle tworzą symfonie z przesterów zwrotnych i akordów gitarowych, jednak tym razem z mniejszym naciskiem na riffy, a większym na tworzenie tekstur. Basistka Sandy Miranda dzisiaj jest jeszcze bardziej częścią tej burzy, a jej instrument idealnie spaja się z gitarowym jazgotem.

Jeśli chodzi o teksty, starają się być wierni swoim ideałom z lat młodzieńczych. Echo Boomer, podobnie jak wcześniej Son The Father, czy Let Her Rest, jest potężnym powitaniem i daje sygnał czego można się spodziewać dalej. Sun Glass rozwija się od akustycznego brzdąkania na gitarze do ostrej zawieruchy, przez cały czas pozostając pięknym. DET przynosi jeden z tych refrenów, który niemal natychmiast śpiewany jest przez wszystkich dookoła. A zamykający album utwór tytułowy, niczym epickie katharsis, jest potężniejszy niż cokolwiek, co zespół zrobił do tej pory.

Po dwóch monumentalnych concept-albumach, Fucked Up serwuje kolejne pełne życia utwory trafiające prosto w serce. 


'Sun Glass'

YouTube

 


Tracklista:

1. Echo Boomer

2. Touch Stone

3. Sun Glass

4. The Art Of Patrons

5. Warm Change

6. Paper The House

7. DET

8. Led By Hand

9. The Great Divide

10. Glass Boys