49.90 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Format: CD

Data premiery: 17.10.2011

Label: SCHEMA

Lonesome Traveller to pierwszy od trzech lat (od ukazania się płyty Ink) album z premierową muzyką elektronicznego duetu z Mediolanu. Do jego nagrania Stefano Ghittoni i Cesare Malfatti zaprosili mieszkającego w Londynie wokalistę Jake'a Reida. Jego niezwykle oryginalny głos odegrał bardzo ważną rolę podczas komponowania i produkowania albumu.


Do współpracy duetu z Reidem doszło za sprawą przypadku. Jake wysłał e-mail do Stefano, gratulując mu dotychczasowego dorobku, a także pytając o plany na przyszłość. Zbieg okoliczności sprawił, że akurat muzycy The Dining Rooms byli na etapie szukania wokalisty, który mógłby zaśpiewać na ich następnej płycie. Gdy Stefano posłuchał nagrań Reida, zdecydował się zaprezentować wokalistę Cesare'owi. Jego rozwibrowany, uduchowiony głos o ciepłej barwie, wydawał się idealnie pasować do nastroju muzyki duetu. Jake podszedł do współpracy bardzo entuzjastycznie, nie tylko prezentując wcześniej skomponowane pomysły muzyczne, ale także przygotował nowe, które  zrodziły się już podczas współpracy. W efekcie powstał najbardziej nietypowy album w dorobku The Dining Rooms, na którym głos pełni rolę pierwszoplanową, a także spaja całość pod kątem stylistycznym.
Lonesome Traveller jest złożoną płytą, na której tradycyjne w formie piosenki przeplatają się z instrumentalnymi wstawkami o charakterze psycho-jazzej, soulowej mantry. Ponadto  album tworzy jedną całość pod względem tekstowym. Jest rodzajem koncept-albumu którego tematem jest podróż. Inspiracją był wydany w 1960 roku identycznie zatytułowany zbiór opowiadań amerykańskiego powieściopisarza i poety Jacka Kerouaca. Każdy utwór, każdy tytuł, jest na tej płycie niczym kolejny rozdział książki, czy też jest kolejną sceną w filmie, tworząc emocjonalną narrację. I nie trudno znaleźć w nich odniesienie do literatury, muzyki czy filmu. The Dining Rooms na swojej nowej płycie zabierają słuchacza w podróż, która przede wszystkim koncertuje się na poznawaniu samego siebie. Podróż jako metafora życia. Głos i warstwa instrumentalna podkreślają przepaść dzielącą stabilność od destabilizacji, prędkość od powolności, ustalone zasady od wolności absolutnej... To wszystko, jako siła napędowa ludzkiej woli, zachęca do spojrzenia w przyszłość, a nieznane potraktować jako nowe wyzwanie. Tym samym polaryzując niejako lojalność wobec korzeni człowieczeństwa i chęć poznawania. The Dining Rooms powstało w 1998 roku. Dziś zespół ma na koncie sześć albumów, na których porusza się w obszarach muzyki ambient, elektronicznej i jazzu, a ich dyskografię uzupełniają także płyty z remixami.