49.90 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Format: CD

Data premiery: 07.06.2010

Label: XL RECORDINGS

XL RECORDINGS

Czwarty album nowojorskiego duetu elektroniczno-rockowego Ratatat może tylko wywołać podziw. Jeden z krytyków napisał, że mistrzostwo, z jakim operuje on brzmieniami i dynamiką jest niemal magiczne.

Multiinstrumentalista i programista Evan Mast i gitarzysta Mike Stroud po dwóch pierwszych, znakomicie przyjętych albumach „Ratatat" (2004) i „Classics" (2006), następną płytą „LP3" (2008) weszli bezspornie do pierwszej ligi alternatywnego rocka. To jest ewenementem, zważywszy, że grają muzykę instrumentalną. A jednak, faktycznie, bogactwo brzmień i klimatów, jakie mają do zaoferowania sprawiają, iż jakoś wcale nie odczuwa się braku tradycyjnych piosenek. Zwłaszcza, że Stroud tak potrafi wypełnić całą przestrzeń dźwiękową swymi harmoniami gitarowymi, że chyba czegoś podobnego nie słyszeliśmy od czasu legendarnej formacji Mahavishnu Orchestra Johna McLaughlina. Ratatat to oczywiście inna muzyka, na całkiem inną epokę, adresowana do innej wrażliwości, ale magia jest ta sama.
„LP3" był przełomem, jako że obaj muzycy o wiele śmielej niż poprzednio zaczęli wprowadzać naturalne instrumenty, sekcje smyczków, no i eksperymentować z różnymi brzmieniami, w czym osiągnęli wręcz fenomenalną precyzję. Nowy „LP4" w zasadzie jest kontynuacją „trójki", ale daj Boże każdemu nagrać raz po razie płyty tak wysokiej próby artystycznej. I tak stylistycznie jednolite, a jednocześnie zróżnicowane pod względem nastrojów, a nawet przewrotne, bo - obok kompozycji „poważnych", takich jak „Sunblocks", „Drugs" czy „Alps" - znaleźć tu można echa „pościelówek" z lat 70. („Mandy") czy taniec inspirowany bałkańskim folklorem („Bare Feast").