59.90 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Format: CD

Data premiery: 25.07.2011

Label: GUSSTAFF RECORDS

Nowy album projektu Biosphere, firmowanego przez pochodzącego z Tromso w Norwegii Geira Jenssena, którego uważa się za prekursora nurtu ambient techno.

Używając jeszcze kryptonimu Bleep, Jenssen nagrał w 1990 roku album "The North Pole By The Submarine", na którym muzykę elektroniczną, inspirowaną dokonaniami Briana Eno czy Jona Hassella zderzył z rytmami techno i acid house. Jako Biosphere zdebiutował rok później płytą "Microgravity". Od tego czasu należy do najwyżej cenionych przedstawicieli nurtu ambient techno. Do poprzedzających nowy, jak zawsze ciekawy i zasługujący na uwagę album "N-Plants", należą tak udane dokonania, jak inspirowany muzyką impresjonistów (Claude'a Debussy'ego) "Shenzhou" oraz "Dropsonde".

"N-Plants" został zainspirowany "nuklearną" rośliną Mihama, rosnącą wyłącznie w pobliżu japońskich elektrowni jądrowych. W szerszym kontekście, muzyka jest refleksją na temat japońskiego cudu gospodarczego i niekwestionowaną w tym kraju  - złudną, jak się okazało - wiarą w potęgę i niezawodność energetyki jądrowej. Jenssen w swych utworach starał się muzycznymi środkami oddać architekturę, design i lokalizację japońskich elektrowni, ale też zawrzeć w niej pytanie, co by było gdyby... Co ciekawe, pracę nad płytą ukończył on w połowie lutego 2011 roku, na miesiąc przed trzęsieniem ziemi, tsunami i katastrofalnym w skutkach zniszczeniem elektrowni Fukushima. Jest to więc niejako album proroczy.