44.90 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Format: CD

Data premiery: 11.04.2014

Label: DYSTRYBUCJA

Głos Dietera Meiera znamy z nagrań duetu Yello, który ten szwajcarski milioner założył z Borisem Blankiem pod koniec lat siedemdziesiątych. Teraz, w wieku 69 lat, zdecydował się wydać swój pierwszy album solowy. 


Zarówno jako performer, muzyk, jak i reżyser, Dieter Meier nie lubi rutyny i życia z dnia na dzień. Konsekwentnie podejmuje nowe wyzwania.

Najnowszym jest jego solowy album, który nazwał Out Of Chaos - odnosząc się do teorii chaosu, w której - przynajmniej teoretycznie - wszystko jest możliwe w każdej chwili. Dieter przygotowywał ten album na przestrzeni ostatnich kilku lat. W końcu uznał, że jego dzieło jest gotowe do pokazania światu. Meier zabiera nas w podróż, proponując nieustannie zmieniającą się przygodę, w której mrok rozświetlają jasne światła reflektorów. Wszystko zaczęło się od trasy towarzyszącej promocji filmu Touch Yello, podczas której zainspirowany przez swojego wieloletniego berlińskiego przyjaciela Marcusa Herolda, wykonywał nowe utwory z towarzyszeniem jazzowego skrzypka Tobiasa Preisiga i gitarzysty Nicolasa Rüttimanna. Poza dwoma wyjątkami (w Londynie i Nowym Jorku), Meier nie występował z Yellow na żywo. Dlatego to doświadczenie okazało się dla niego fascynującym i zainspirowało do pisania nowych utworów. Kiedy Herold zaprosił do udziału w projekcie perkusistę grupy Nick Cave And The Bad Seeds- Thomasa Wydlera oraz pianistę Ephrema Lüchingera, nowe wersje piosenek składających się na Out Of Chaos zostały zaprezentowane na żywo między innymi podczas Montreux Festival i w berlińskim Volksbühne. Latem 2013 roku Meier w końcu natrafił na berlińską trójkę producentów z otwartymi umysłami: Nackta (Warren Suicide, Apparat Band), Bena Laubera (Apparat Band) i T.Raumschmiere'a. Wszyscy trzej byli wielkimi fanami dorobku Dietera i razem z muzykami do tej pory zaangażowanymi w projekt zamknęli się w Chez Chérie Studios w  Neukölln, by przedyskutować, zaaranżować i na drodze improwizacji dopracować materiał, który ostatecznie został zarejestrowany podczas kilku sesji nagraniowych. Rezultatem jest album, na którym Dieter Meier stojąc przy barze rozmyśla o przemijającym życiu. Niektóre z tych utworów przypominają elektro-akustyczne brzmienie znane z utworów Yellow (Lazy Night, Paradise Game, Jimmy), kiedy indziej panuje bluesowy nastrój (Loveblind, Annabelle). Bywa też, że w tej muzyce można odnaleźć post-punkową odwagę (Fat Fly, Buffoon) albo odę do zaprzyjaźnionego artysty, który całe życie jest nocnym portierem (Night Porter). Składający się z dwunastu utworów Out Of Chaos jest mieszkanką muzyki spod znaku chanson, electro i dubu, w której Dieter Meier wymyśla siebie na nowo.  

Tracklista:

1. Lazy Night 2. Paradise Game 3. Busy Going Nowhere 4. Night Porter 5. Loveblind 6. The Ritual 7. Another Day 8. Jimmy 9. Buffoon 10. Fat Fly 11. Annabelle 12. Schueffele

'Loveblind'

YouTube


'Buffoon'

YouTube