59.90 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Format: CD

Data premiery: 16.04.2012

Label: GUSSTAFF RECORDS

Supergrupa założona przez Damona Albarna (Blur, Gorillaz, The Good, The Bad & The Queen), Tony Allena (Fela Kuti, The Good, the Bad and the Queen...) i Flea (Red Hot Chili Peppers) z gościnnym udziałem min. Erykah Badu, Fatoumata Diawara, Hypnotic Brass Ensemble, M.anifest i Cheick Tidiane Seck.


Pomysł na Rocket Juice & The Moon zrodził się w niebie, wysoko w chmurach... W 2008 roku Damon Albarn, Flea i Tony Allen siedzieli w samolocie do Lagos w Nigerii, gdzie w ramach kolektywu Africa Express mieli tworzyć i nagrywać. Mimo, że pochodzili z różnych środowisk i muzycznych światów doskonale się rozumieli i nadawali na tych samych falach. Dopiero po roku jednak zebrali się ponownie w studio Albarna...

W kolejnych sesjach nagraniowych w Dallas, Nowym Jorku, Chicago i Paryżu wzięły udział takie znakomitości jak królowa neo-soulu Erykah Badu, przyjaciele z Africa Express: wokalistka Fatoumata Diawara z Mali, której debiutancki album trafił na szczyt list sprzedaży world music, jej utalentowany kolega Cheick Tidiane Seck, który gra na klawiszach w zespołach Youssou N'Doura czy Hanka Jonesa i młody raper M.anifest z Ghany. Jakby tego jeszcze było mało, na płycie pojawili się także Hypnotic Brass Ensemble (koledzy Albarna z wytwórni Honest Jon's, których niegdyś sam Albarn wciągnął niemal wprost z ulicy do studia).Nagrania trafiły do miksu do Berlina, do samego Marka Ernestusa (połowa legendarnych Basic Channel i Rhythm & Sound).

Rocket Juice & The Moon jako efekt wpółpracy tych nieprzeciętnych artystów jast triumfującym hołdem dla dynamicznych afro-funkowych rytmów - organiczne i bezgraniczne wspólne tworzenie muzyki. Najlepszym dowodem jest debiut koncertowy formacji jako części Honest Jon's Chop Up na koniec 2011 roku w Londynie, Marsylii, Dublinie i Cork, których tysiące fragmentów nagrywanych przez fanów można obejrzeć na serwisach internetowych. 

Od pierwszych dźwięków - funkowego 1-2-3-4-5-6 - ciągnie się płynny puls klasycznych nagrań Fela Kuti przez całe osiemnaście kompozycji. Tony Allen, jeden z najlepszych perkusistów świata (wg Briana Eno) nigdzie jeszcze tak dobrze nie pasował jak tutaj. Jego niezwykle dopracowane struktury układają się ze żwawymi, dudniącymi basowymi riffami Flea i klawiszami Albarna w kłębowisko, umiejscowione gdzieś między wariackim afrodisko Williama Onyeabora i specejazzem Sun Ra. Hypnotic Bass Ensemble dokłada do tego dodatkową intensywność i dramatyzm. W "Hey Shooter" Erykah Badu swym niesamowitym głosem wkracza wręcz w sfery metafizyczne. Po prostu magia.

Tracklista:
1-2-3-4-5-6 / Hey, Shooter / Lolo / Night Watch / Forward Sweep / Follow-Fashion / Chop Up/ Poison / Extinguished / Rotary Connection / Check Out / There / Worries / Benko / TheUnfadable / DAM(N) / Fatherless / Leave-Taking