59.90 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Format: CD

Data premiery: 06.08.2012

Label: GUSSTAFF RECORDS

Nigdy byś się nie domyślił jak piękną muzykę skrywa południowa Sahara. Kolejny raz Glitterhouse niczym agencja prasowo-muzyczna przybliża nam sytuację jaka zaistniała w kotle etnicznym, Mali. Po koncertach Dirtmusic w tym kraju, wydaniu kolejnych albumach Tamikrest, pojawiało się wydawnictwo poświęcone uchodźcom z tego niespokojnego ostatnio terenu.


17 stycznia b.r. Narodowy Ruch Wyzwolenia Azawadu (MNLA) ogłosił powstanie narodowe Tuaregów. Azawad jest ich historycznym regionem, w państwie, które jak wiele innych w Afryce postkolonialnej, posiada sztuczne granice. Nie dziwi więc proniepodległościowa aktywność rdzennych Tuaregów, których Unia Afrykańska i Europejska nazywa terrorystami. Pretekst ku temu daje Tuareg Iyad Ag Ghaly, lider islamistycznej organizacji Ansar Dine, która miała powiązania z Al-Kaidą Islamskiego Magrebu i początkowo walczyła z MNLA w powstaniu w Mali o ustanowienie szariatu w całym państwie. Obecnie wygląda na to, że oba ugrupowania doszły do kompromisu... A tymczasem ponad dwieście tysięcy ludzi z różnych plemion, zamieszkujących teren konfliktu musiało porzucić cały swój dobytek i szukać schronienia w krajach sasiednich. "Songs For Desert Refugees" to wspaniały miks muzyki prosto z pustyni, w tym rzadkich lub nigdy nie wydanych utworów, autorstwa najlepszych grup Tuaregów reprezentujących różne kraje: Mali (Tinariwen, Tamikrest, Terakaft, Tartit ...), Niger (Bombino, Toumast, Etran Finatawa) czy Algieria (Nabil Baly Othmani, Faris). Ten album jest kwintesencją tego jaka południowa Sahara może być: piękna, radosna, dumna, poetycka, intensywna, a jednocześnie spokojna. Jest on poświęcony wszystkim, którzy pracują nad tym aby tak było znowu.Cały dochód ze sprzedaży tej płyty trafi do dwóch zaufanych organizacji pozarządowych, pracujących z uchodźcami w północnej Mali: TAMOUDRÉ i ETAR. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na żywność, koce i lekarstwa. Wszyscy zaangażowani w produkcję albumu zrobili to za darmo. 

Tracklista:01. TINARIWEN Amous Idraout Assouf d'Alwa02. TAMIKREST Warktifed03. IBRAHIM DJO EXPERIENCE Blues du Désert [part 1]04. FARIS & TERAKAFT Derhan Alkher05. NABIL BALY OTHMANI Teswa Ténéré [desert version]06. AMANAR Ténéré07. TADALAT Taghdart08. ETRAN FINATAWA Gourma09. TERAKAFT Nak Essanagh10. TOUMAST Aïtma11. BOMBINO Tigrawahi Tikma [live version]12. TARTIT Tihou Beyatene