84.90 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Format: CD

Data premiery: 15.07.2013

Label: WAGRAM

WAGRAM

Ray Charles Robinson, bardziej znany po prostu jako Ray Charles, to amerykański muzyk, który w latach pięćdziesiątych, dzięki połączeniu rhythm and bluesa, gospel i bluesa, stał się pionierem muzyki soul, co dokumentują wczesne płyty, wydane dla wytwórni Atlantic Records.


W kolejnej dekadzie, dzięki połączeniu muzyki country i pop, odniósł spory sukces nagrywając dla ABC Records. Był jednym z pierwszych afro-amerykańskich muzyków, któremu duża wytwórnia płytowa dała całkowicie wolną rękę pod względem artystycznym. Frank Sinatra określił go mianem jedynego prawdziwego geniusza w show biznesie.

W jego muzyce można było dostrzec fascynację twórczością artystów jazzowych, rhythm and bluesowych, czy country'owych, w rodzaju Arta Tatuma, Nat King Cole'a, Louisa Jordana, Charlesa Browna, Louisa Armstronga itd. W 2004 roku, magazyn Rolling Stone umieścił go na dziesiątej pozycji na liście stu najlepszych artystów wszech czasów, zaś w 2008 roku pojawił się na drugiej pozycji wśród stu wokalistów wszech czasów. Billy Joel powiedział o nim: Może zabrzmi to jak świętokradztwo, ale uważam, że Ray Charles był ważniejszy niż Elvis Presley. Nie wiem, czy Ray był architektem rock'n'rolla, ale na pewno był facetem, który zrobił wiele rzeczy po raz pierwszy... Kto inny do cholery połączył tyle stylów i sprawił, że to się sprawdziło?