31.08.2005

SUFJAN STEVENS - MICHIGAN, ILLINOIS I INNE STANY AMERYKI

Ile zamieszania wywołała nowa płyta Sufjana Stevensa, "Come On Feel The Illinoise" - druga z zapowiadanego cyklu o stanach Ameryki - świadczy fakt, że zwrócił na nią uwagę dziennik "The Los Angeles Times", który poświęcił jej autorowi duży artykuł w wydaniu z 7 sierpnia br. "Jego obecna trasa koncertowa obejmowała przeważnie wysprzedane do ostatniego biletu sale, a Metacritic.com - strona internetowa, która daje płytom, książkom i filmom punktową ocenę, opartą na publikowanych recenzjach - przyznała 'Illinois' 91 punktów na 100, co czyni go najwyżej ocenionym przez tę stronę w tym roku" - pisze "Times". Ryan Schreiber, redaktor naczelny wpływowej muzycznej strony internetowej pitchforkmedia.com zdecydował się na powtórne zamieszczenie recenzji płyty "Michigan" sprzed dwóch lat, by podkreślić, że chodzi o artystę wyjątkowego - nawet w ocenie tych uznanych speców of indie-rocka.

A jak dzisiejsza sława Stevensa ma się do realizacji przez niego pozostałych części cyklu 50 albumów poświęconych wszystkim stanom USA, która - jakby nie liczyć - musiałaby pochłonąć następne 48 lat życia trzydziestoletniego dziś Stevensa?

"Oczywiście, nie da się tego skończyć - mówi Stevens z uśmiechem dziennikarzowi "Timesa". - Ale na dzisiaj to dobre ćwiczenie. Może 10? No, powiedzmy, że zrobię jeszcze 10 płyt".

Oba te niezwykłe albumy - nowy "Illinois" i reedycja "Michigan" znajdują się w katalogu Sonic Records.